Bugun...

Serdar Ünsal
AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ
Tarih: 20-10-2017 04:58:00 Güncelleme: 20-10-2017 04:58:00


AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

“MENİM BİR ŞEYİM YOK VAR BİR GURU CANIM

O DA SANA KURBAN OLSUN AZERBAYCANIM

A MENİM ŞİİRİN GÖZEL ÖZGE DİYARIM

BU YÜZ YOL KURBANDI SENE BU CANIM”

             Üniversite yıllarında okurken 1976’ lar da filan bütün defter ve kitaplarımın üzerine şöyle yazmıştım ”ESİR AZERBAYCANLI SERDAR ÜNSAL” Bir gün sınıfta Esir Türklerden söz açılmıştı dilbilgisi hocası ile tartışınca ortalık karıştı hemen polis çağırmış haksız yere Münever isimli bir bayan arkadaşımızı polise vererek “Bu kız ETKO üyesi(Esir Türkleri Kurtarma Ordusundan )beni tehdit etti diyerek arkadaşımızı 3 ay ceza evinde yatmasını sağlamıştı.. Tek Suçu Sovyet boyunduruğunda olan Türklere özgürlük istemekti.Biz Türk olarak Türklere özgürlük isterken onlarda Türk olmayanlara özgürlük istiyorlardı..! Ne garip değil mi?

Aradan yıllar geçti ve Esir Azerbaycan bağımsız oldu.1991 yılında Aydın Deniz’le Temmuz ayında Azerbaycan’a yaptığımız gezide Halk Cephesinin kurultayına katılmıştık.Kurultay da rahmetli Elçibey yaptığı konuşmada Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etme zamanının geldiği söyleyerek herkesin bundan sonra yapılacak işleri konuşmaya davet ediyordu. Ve Ekim ayında bağımsız Azerbaycan ilan edildi. İlk tanıyanda Türkiye oldu. O günü unutmak mümkün değil.Nahcıvan devlet konuk evinde bir toplantı vardı. Haber geldi. ilk tanıyan Türkiye oldu diye herkes sevinçten ağlıyordu. Böylece bağımsızlık gerçekleşti. Azerbaycan’ın o gün yükselen bayrağı bir daha inmedi. Bayrağı Elçibey den devralan Merhum Haydar Aliyev daha ileri götürdü. Bugünde sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev daha ileri götürmek için çalışıyor. 26 yıldır üç renkli bayrak dalgalanıyor bir daha inmemek üzere.Bugün dünün Esir Azerbaycan’ının 26. Bağımsızlık yıl dönümünü kutluyoruz.

Bağımsız hür Azerbaycan’ın hürriyetine kavuştuğu bu günü kutlarken hem sevinci, hem de hüznü yaşıyoruz. Çünkü toprakların 3/1 işgal altında.Türk düşmanı olan Ermenilerin işgal ettiği topraklar Kanayan yaramız Dağlık Karabağ inşallah 27. Bağımsızlık yıldönümünde azad olur .

26 yılda büyüyen güçlenen ve zenginleşen Azerbaycan artık 25 yıldır topraklarından uzak yaşayanları topraklarına kavuşturur diyoruz.Unutmayalım ki “Vatan suyla değil kan ile sulanınca vatan olur..”vatan hasretiyle yanan bir milyon kaçkının hasretini dindirmek zamanı geldi ve geçiyor bile…

AZERBAYCANIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ (18 EKİM 1991) KUTLU OLSUN.BÜTÜN TÜRKLER BİR OLSUN,BAYRAĞIMIZ VAR OLSUN.YAŞASIN TÜRKİYE AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ KAHROLSUN ERMENİLER

                     ALLAH BİZE YAR OLSUN TÜRK'ÜN ÖZÜ VAR OLSUN.Bu yazı 9313 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI