Bugun...

MEHMET GIYAS AZERİTÜRK
Nevruz Aşk’tır.
Tarih: 21-03-2017 04:41:00 Güncelleme: 21-03-2017 04:41:00


Nevruz Aşk’tır.

Kuşkusuz ki, Nevruz’a çok anlamlar yüklenebilir. Bunların hepsi doğrudur ve anlamlıdır. Her kim ne anlam yüklerse yüklesin kendi mantığında mana ifade eder. Bu bağlamda, yerelleştirenlere olduğu gibi millileştirenlere de saygı duymak gerek. Ama ben diyorum ki, bu değerin patenti bizlerde olsa dahi, İnsana,  doğaya  yani hayata dair olduğu için evrenseldir. Çünkü evreni bir bütün olarak ele alır. İçinde tabiatın her rengini barındırır, onu korur, geliştirir bu bakımdan çevrecidir. Çocuklara gençlere önem verir, gelecekçidir. Ölüleri yad eder geçmişcidir.  Büyüklere saygıyı öne alır gelenekçidir. Küsülü olmayı red eder, barışçıldır.

Sevdaları suya yazar, yavukluyu rüyada çözer, pay almayı pay vermeyi torbaya koyar, azı - çoğu yoktur, geceyi gündüze, gündüzü geceye müsavi sayar. Kötülüğü kabul etmez ateşe atar, iyiye güzele dair ne varsa içine alır. Bunun adı evrensellik değil midir?

Nevruz genç  kızın çeyiz sandığı , delikanlının yâre gönderdiği mektubudur. Evladın anaya özlemi, babanın oğula sarılışıdır. Suyun toprağa hasreti, ateşin  havaya sevdasıdır.  

Karıncanın yuvasından çıkışı , ağustos böceğinin, uykudan uyanışıdır. Kardelenlerin başkaldırışıdır.  Ninenin ilmik ilmik, toruna ördüğü nakışlı çorabın adıdır. Dedenin torununa verdiği şekerin tadıdır.

Nevruz, ayın  güneşe sen benim şirinimsin deyişidir.  Nevruz AŞK’tır. İnsanın , doğaya aşkı, tabiatın insana tutkusudur. Yeniden dirilişin adıdır.  

Nevruz ateşinin tüm gönüllere barışı sevgiyi, dostluğu  sonsuz bir AŞK olarak düşürmesi dileği ile Nevruz Bayramınız kutlu olsun. Bu bayramı ,  insanlığa hediye eden atalarımızın ruhu şad olsun.Bu yazı 3426 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI