Bugun...
Türkoğlu Sulak Alanların Önemine Dikkat Çekti
Tarih: 01-02-2013 20:53:00 Güncelleme: 02-02-2013 11:58:00 + -


Iğdır Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, '2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü' nedeniyle bir açıklama yayınladı.

facebook-paylas
Tarih: 01-02-2013 20:53
Türkoğlu Sulak Alanların Önemine Dikkat Çekti

Iğdır Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, '2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü' nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Sulak alanların önemine dikkat çeken Türkoğlu, doğal veya yapay, sürekli veya mevsimsel, suları durgun veya akıntılı, tatlı, acı veya tuzlu tüm su kütlelerinin sulak alan olarak tanımlandığını söyledi. Sulak alanların sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle dünyanın en önemli doğal zenginliği olarak kabul edildiğine dikkat çeken Türkoğlu, "Bataklıklar, sazlıklar, turbalıklar ve sulak çayırlar sulak alan kapsamı içerisinde yer alan sulak alanlar; doğal işlevleri ve ekonomik değerleriyle yeryüzünün en önemli ekosistemleri olmakla birlikte yeraltı sularını besleyerek veya boşaltarak taban suyunu dengeleyerek, sel sularını depolayarak, taşkınları kontrol ederek, kıyılarda deniz suyunun girişini önleyerek, bölgenin su nem oranını yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere iklim elemanları rejimini düzenlerler. Tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak ya da besin maddelerini kullanarak suyu temizlerler" dedi.

Sulak alanlarının başta balıklar ve su kuşları olmak üzere gerek ekolojik değeri gerekse ticari değeri yüksek zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile birçok türün yaşamasına olanak sağladığını ifade eden Türkoğlu, aynı zaman da yüksek bir ekonomik değere sahip olduğunu belirtti. Iğdır'da özellikle Aras Havzası ve Karasu bölgesindeki sulak alanların bölgede balıkçılık, tarım ve hayvancılık, saz üretimi, turizm olanaklarıyla ekonomisine önemli katkı sağladığını belirten Türkoğlu, "Aynı zamanda bu bölge, kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizde tespit edilen 460 adet kuş türünün 164 türü Iğdır ilimizde yakalanarak 41 bin tanesi halkalanmıştır. Kuşlar; Rusya, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Polonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belarus gibi ülkelerden, gruplar halinde yavrularıyla birlikte bu vadide konaklıyor. Buradan da Afrika'ya gitmektedirler. Bu veriler ışığında ilimizdeki sulak alanların ne kadar önem ihtiva ettiğinin göstergesidir" şeklinde konuştu. - IĞDIR
Bu haber 4441 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER IĞDIR HABERLERİ

Melekli Belediyesinden Dezenfektan Çalışması Melekli Beldesi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, beldede ..
Eczanede koronavirüse karşı brandalı önlem Iğdır ´da bir eczane, koronavirüse karşı tezgah ile müşterilerin bulunduğu..
AFAD SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ÖZTÜRK TARAFINDAN TÜRKİYEDEKİ KORONAVİRÜS (COVİD-19) MÜCADELESİ VE AFAD PERSONEL..
HAVA GÜZEL… HAYAT DAHA GÜZEL… EVDE KAL IĞDIR…
resim yok
Koronavirüs Kapsamında 65 Yaș Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Bulunanların Araç Muayeneleri Ertelendi
İl İdare Kurulu ve İl Pandemi Kurulu Toplantısı Valimiz Enver Ünlü Başkanlığında İl İdare Kurulu ve İl Pandemi Kurulu ..
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
Bir daha soykırımlar yaşanmasınBir daha soykırımlar yaşanmasın İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu 31 Mart Dünya A..
ARAZDER BAŞKANI SERPİL ÖNAL,31 MART SOYKIRIMINI UNUTMADIKARAZDER BAŞKANI SERPİL ÖNAL,31 MART SOYKIRIMINI UNUTMADIK ..
KÖYDEN ŞEHRE GELİŞ İZNE BAĞLANDI          KÖYDEN ŞEHRE GELİŞ İZNE BAĞLANDI Iğdır İl Umumi Hıfzıss..
Yaşlılar Ziyaret Edilerek Para Yardımı Yapıldı 	Yaşlılar Ziyaret Edilerek Para Yardımı Yapıldı Iğdır Valiliği Sosyal Yardımlaş..
IĞDIR TİCARET BORSASI CANLI HAYVAN ALIM SATIM PLATFORMU KURULDUIĞDIR TİCARET BORSASI CANLI HAYVAN ALIM SATIM PLATFORMU KURULDU. Iğdır Ticaret ..
ATM'den para çekerken kurşun yağmuruna tuttular ATM'den para çekerken kurşun yağmuruna tuttular Özkan AYDIN / IĞDIR, (DHA)-IĞ..
 ŞEHİT IĞDIRLI UZMAN ÇAVUŞ İÇİN TÖREN  ŞEHİT IĞDIRLI UZMAN ÇAVUŞ İÇİN TÖREN İdlib’de Bahar Kalkanı H..
Kalp krizi yaş dinlemiyor.      Kalp krizi yaş dinlemiyor. Iğdır 70. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve ..
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR